Okazuje się, że ogrodzenia aluminiowe są na tyle nowym i innowacyjnym rozwiązaniem, iż mało który klient zdaje sobie sprawę z tego, że aluminium jest doskonałym surowcem, który może być stosowany właśnie do produkcji i wznoszenia ogrodzeń. Często obserwujemy zdziwienie na twarzy klienta, któremu w pierwszym odruchu wydaje się, że jest to zwykła fanaberia.
Nic bardziej mylnego, bo zastosowanie tego surowca niesie ze sobą mnóstwo korzyści, a my w dzisiejszym wpisie przybliżymy Wam naszym zdaniem te najistotniejsze.
Trwałość ogrodzenia
To oczywiście jedna z głównych zalet aluminium, bo jak doskonale wiemy aluminium w przeciwieństwie do stali nie podlega zjawisku korozji, a co za tym idzie jest właściwie materiałem długowiecznym, który po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach wygląda tak samo jak w dniu wytworzenia. Krawędzie cięcia,czy też otwory nie są narażone na warunki atmosferyczne. Aluminium może być również malowane proszkowo, co pozwala uzyskać trwałą powłokę o dowolnym kolorze.
Estetyka ogrodzenia
Profile wykonane z aluminium są bardzo gładkie i nie wymagają obróbki mechanicznej w przeciwieństwie do stalowych, które po ocynkowaniu trzeba szlifować aby nadać im gładką powierzchnię a i tak trzeba mieć świadomość, że uzyskanie tak gładkiej powierzchni jak w przypadku aluminium jest nieosiągalne. Niebagatelne znaczenie ma również to, iż przy wypełnieniu aluminiowym nie są widoczne spawy, a co za tym idzie ogrodzenie prezentuje się niezwykle estetycznie.
Waga ogrodzenia aluminiowego
To nie mniej ważna cecha (zaleta) od wcześniej wymienionych, bo znacznie niższa masa szczególnie przy większych przekrojach profili sprawia, iż np. bramy nie mają obwisów a bramy przesuwne nie wymagają tak dużych i masywnych wózków jezdnych czy też stosowania mocniejszej automatyki a co za tym idzie automatyka zużywa się w znacznie wolniejszym tempie. W codziennej eksploatacji otwieranie furtki wypełnionej aluminium, która waży 20 kg jest znacznie mniej uciążliwe niż otwieranie furtki stalowej o wadze 50 kg i to samo tyczy się bram gdzie ta różnica w masie jest już znacznie większa.
Obecnie w naszej branży można zaobserwować, iż wiele firm idzie na skróty i nie wykonuje ogrodzeń palisadowych horyzontalnych o szerokich profilach zgodnie ze sztuką ze stali czarnej, bo wówczas trzeba spawać i wykonywać otwory technologiczne pod cynkowanie. Następnie trzeba takie pospawane elementy zawieźć na ocynkownie, potem wyszlifować żeby były w miarę gładkie, następnie zawieźć na malarnię i dopiero wówczas produkt jest gotowy do montażu. To wszystko niestety wymaga czasu i jest kosztowne.
Aby skrócić ten proces ogrodzenia te wykonuje się najczęściej ze stali już ocynkowanej. Wtedy albo profile są spawane a następnie od razu malowane, ale wówczas miejsca spawów są niezabezpieczone a więc narażone na rdzę lub też profile są nitowane, ale wówczas rdza prędzej czy później pojawi się w okolicy otworów wykonywanych pod nity czy też na krawędziach cięć.
A jeżeli mamy więcej szczęścia i dana firma wykonuje ogrodzenia zgodnie ze sztuką ze stali czarnej to niestety ale trzeba mieć świadomość, że ogrodzenie takie będzie znacznie mniej estetyczne, bo spawy zdecydowanie nie wyglądają ozdobnie. Po cynkowaniu zanurzeniowym nie ma możliwości aby profile były tak gładkie nawet po szlifowaniu jak ma to miejsce w przypadku aluminium, a często niestety zdarza się, że są w niektórych miejscach szlifowane do gołej stali żeby jako tako wyglądały i niestety jest ryzyko, że po jakimś czasie ogrodzenie zardzewieje pomimo, że jest ocynkowane. Ale co nie mniej ważne – ogrodzenie, jak i brama oraz furtka wykonane ze stali czarnej są bardzo ciężkie, a przez to wymagają słupów o większych przekrojach i grubszych ściankach, skrzydła mają obwisy i cierpią na tym zawiasy, czy też wózki jezdne w bramach przesuwnych oraz automatyka.
W przypadku aluminium nie ma mowy o pójściu na jakiekolwiek skróty czy też kompromisy, wszystko jest idealnie gładkie, nawet patrząc z bardzo bliska wygląda na dopracowane w najmniejszym szczególe. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aluminium znacznie bardziej nadaje się do malowania proszkowego od stali.
Generalnie porównywanie ogrodzenia wykonanego ze stali i aluminium to jak porównywanie Malucha do Mercedesa, obydwa mają silnik, koła, kierownicę itp., ale pomiędzy jednym a drugim samochodem tak naprawdę jest przepaść.
Jedyną wadą ogrodzenia aluminiowego jest cena, ale wbrew pozorom nie jest ona aż tak znacznie wyższa, a przecież ogrodzenie kupujemy na lata, więc cena tym bardziej nie powinna być jedynym kryterium wyboru.
Oczywiście ogrodzenie aluminiowe to również prestiż a może i przede wszystkim, wizytówka posesji w najlepszym wydaniu, jest zwieńczeniem całej inwestycji jaką jest budowa domu i nie ma co ukrywać możemy mieć absolutną pewność, że nikt obok takiego ogrodzenia nie przejdzie obojętnie, a wiemy to z własnego doświadczenia, bo nieraz sąsiedzi lub też zupełnie obce osoby pytają naszych klientów, kto im wykonał tak piękne ogrodzenie. Nie muszę chyba dodawać, że jest to niezwykle miłe i dla nas i dla klientów, bo możemy być dumni z dobrze wykonanej roboty.