Z własnego doświadczenia wiemy, że temat ten nie jest dla wszystkich oczywisty, a cała masa firm wprowadza na rynek wyroby, które są malowane tańszymi metodami takimi jak malowanie natryskowe, pędzlem czy zanurzeniowo albo też pokrywane PCV, itp. które to niestety są znacznie mniej trwałe i niejednokrotnie nie nadają się w ogóle do pokrywania wyrobów ocynkowanych. Nasza dewiza brzmi „Jakością budujemy zadowolenie” dlatego też w tej kwestii stosujemy metodę najlepszą, najtrwalszą, ale niestety też najdroższą.
Czym jest i na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe – polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek (20-100 μm) farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą np. metalu. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym.
W malowaniu proszkowym stosuje się dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej:
- natrysk elektrostatyczny – metoda wysokonapięciowa 40-100 kV, potocznie zwana „koroną”,
- natrysk elektrokinetyczny – metoda triboelektryzacji, tarciowa, zwana „tribo”.
Następnie pokryte farbą elementy są nagrzewane do temperatury 140-200°C, w rezultacie czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji. Uzyskana powłoka lakiernicza jest odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.
Podstawowe zalety malowania proszkowego:
- brak emisji rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska,
- prawie 100% wykorzystanie materiału malarskiego (możliwość odzysku nieosadzonych cząstek proszku),
- znaczne oszczędności energetyczne dzięki możliwości stosowania zamkniętych układów wentylacji,
- otrzymywane powłoki dzięki swojej grubości (60-80 μm) znakomicie maskują niedokładności obróbki mechanicznej,
- zabezpieczenie antykorozyjne pokrytych materiałów.
Na podstawie powyższego doskonale widać, że malowanie proszkowe ma mnóstwo zalet dzięki, temu od lat jest ono stosowane do malowania elementów ogrodzeń ale oczywiście nie tylko. My dbamy aby każdy nasz klient był zadowolony ze swojego zakupu i aby służył mu on przez wiele lat dlatego wszystkie nasze ogrodzenia panelowe, ogrodzenia aluminiowe jak i ogrodzenia palisadowe zawsze malujemy proszkowo.
Powłoki uzyskane podczas malowania proszkowego charakteryzują się gładkością, jednolitą barwą oraz strukturą, brakiem zacieków. Dzięki temu wyroby pokrywane w ten sposób prezentują się bardzo estetycznie.
Ze względu na fakt, iż wszystkie nasze ogrodzenia są zabezpieczone przed korozją poprzez cynkowanie, a powłoka cynkowa z czasem ulega utlenianiu to najlepszym sposobem na powstrzymanie tego procesu jest pomalowanie go. Niestety ale na skutek utleniania powłoki cynkowej po czasie farba nakładana tradycyjną metodą traci swoją przyczepność i odspaja się co można zauważyć poprzez odchodzenie jej całymi płatami z pomalowanych powierzchni. Właśnie dlatego aby zapobiec temu zjawisku nasze wyroby zawsze lakierujemy proszkowo, bo dzięki polimeryzacji uzyskana powłoka ma zdecydowanie większą przyczepność i odporność na uszkodzenia i zarysowania, a także doskonale zabezpiecza ocynk przed utlenianiem.