Ktoś zaraz powie, że market dzięki efektowi skali może sprzedawać znacznie taniej. Nad prawdziwością tej tezy można by się nawet zastanowić na poważnie gdyby ta różnica w cenie wynosiła kilka lub kilkanaście procent, bo o tyle rzeczywiście można obniżyć cenę dzięki efektowi skali. Okazuje się jednak, że zazwyczaj te bramy marketowe są dwukrotnie, a nierzadko nawet trzykrotnie tańsze.
W takim przypadku teza o efekcie skali dzięki, któremu produkt jest aż tak tani okazuje się być całkowitą bzdurą. Nie jest bowiem możliwe aby korzystając tylko z faktu, że sprzedajemy czegoś znacznie więcej, uzyskać aż tak znaczną różnice w cenie, to jest zwyczajny absurd.
Skąd zatem biorą się te „cudowne” oferty gdzie brama razem z automatyką potrafi kosztować połowę tego co u nas sama brama?
Dla kogoś kto ma choćby zielone pojęcie o tym jak wygląda proces produkcji tego typu wyrobów sprawa jest oczywista. Okazuje się bowiem, że diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
O jakie szczegóły chodzi?
Na początek należałoby się zastanowić z czego te obydwie bramy są wykonane, bo cena mogłaby niejednokrotnie wskazywać, że jedna jest wykonana ze stali a druga z…. papieru. Okazuje się jednak, że nie bo obydwie są wykonane ze stali. Jednak jak się zastanowić nad tym głębiej to dochodzimy do wniosku, że ten tok rozumowania wcale nie jest taki błędny.
Stal stali nierówna
Co mianowicie mam na myśli?
Pierwsza sprawa – trzeba mieć świadomość, że istnieje wiele gatunków stali, w zależności od składu, metody wytwarzania oraz przeznaczenia. Im wyższy gatunek stali tym wyższa cena i oczywiście odwrotnie – im niższa cena tym niższa jakość stali. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że te tanie bramy nie są wykonywane ze stali wysokiej jakości, bo jest to myślę dla wszystkich sprawa zupełnie oczywista. Stal niskogatunkowa jest znacznie bardziej plastyczna, giętka i podatna na odkształcenia.
Jakby tego było mało to okazuje się, że te tanie bramy mają zazwyczaj znacznie zaniżoną grubość ścianek profili, z których są wykonane. Przeciętnie ścianki profili ram oraz słupów takich bram są cieńsze dwukrotnie a bywa, że nawet więcej od bram naszej produkcji.
Niestety zarówno ta cecha jak i poprzednia nie są widoczne gołym okiem. Ten fakt jest oczywiście z premedytacją wykorzystywany przez producentów i dystrybutorów wyrobów „bramopodobnych”. Proponują oni zupełnie nieświadomemu klientowi tandetny produkt w myśl znanej reklamy, że „skoro nie widać różnicy to po co przepłacać”.
Nic bardziej mylnego bo jeżeli nawet tej różnicy nie widać na pierwszy rzut oka to tak naprawdę ta różnica jest i to ogromna. Wbrew pozorom można to jednak bardzo łatwo sprawdzić, wystarczy podnieść taką bramę i wówczas zaręczam, że będziemy mocno zdziwieni tym, że brama może być aż tak lekka.
Następna sprawa to wielkość przekrojów profili ram oraz słupów. Nie muszę chyba udowadniać nikomu, że te tanie bramy są zazwyczaj wykonane z mniejszych profili, tutaj akurat nie ma żadnego problemu aby zobaczyć to gołym okiem, a jeżeli mamy problem to wziąć miarkę i zwyczajnie zmierzyć.
Bramy dwuskrzydłowe czy przesuwne naszej produkcji mają grubość ścianki i wielkość profili zawsze dostosowane do rodzaju bramy i szerokości światła wjazdu.
Ocynk ocynkowi nierówny
Jeszcze do niedawna większość tanich bram nie była w ogóle ocynkowana, ale w dzisiejszych czasach gdy coraz więcej klientów zaczyna zwracać na to uwagę to również te tanie bramy mają w opisie, że są ocynkowane. Często okazuje się jednak, że nie jest to ocynk ogniowy tylko galwaniczny, a jest to oczywiście zupełna różnica w jakości. A jeżeli nawet jest to ocynk ogniowy to ma on bardzo cienką warstwę.
Najczęściej jednak bramy te są wykonane z profili z blachy ocynkowanej, bo jest to technologia znacznie tańsza. Ale wówczas taka brama jest znacznie mniej trwała, ponieważ miejsca spoin i krawędzie cięć nie są zabezpieczone w żaden sposób przed korozją. Jedynym sposobem aby wyrób tego typu w naszych warunkach atmosferycznych był trwały jest wykonanie go zgodnie ze sztuką ze stali czarnej a następnie poddanie go tradycyjnemu cynkowaniu ogniowemu poprzez zanurzenie go w płynnym cynku.
Lakierowanie lakierowaniu nierówne
Te tanie bramy bardzo często malowane są natryskowo lub zanurzeniowo, a nie zgodnie ze sztuką – proszkowo. Lakier przy malowaniu proszkowym jest utwardzany w specjalnych piecach w wysokiej temperaturze. Oczywiście malowanie proszkowe jest droższe ale znacznie trwalsze, ponieważ powłoka wykonana tą techniką ma znacznie większą przyczepność, co jest szczególnie istotne przy wyrobach ocynkowanych, od których farba nanoszona tradycyjnymi metodami po jakimś czasie zawsze się odspoi.
Przytoczyłem powyżej tylko kilka istotnych czynników, które mają wpływ na cenę, ale nie są one jedyne. Możliwości „potanienia” produktu jest więcej.
Ktoś teraz powie – i co z tego, co za różnica z czego te bramy są wykonane, przecież to tylko brama. I niestety muszę przyznać, że tego nie potrafię nigdy zrozumieć, jak można zadbać o wszystkie najmniejsze szczegóły wewnątrz domu, których czasem zwyczajnie nie widać, a nie zadbać o ogrodzenie i bramę, która będzie użytkowana dosłownie każdego dnia i to niejednokrotnie. Oczywiście ogrodzenie to przede wszystkim wizytówka każdej posesji, na podstawie, której inni nas oceniają.
Jeżeli po jakimś czasie okaże się, że brama rdzewieje lub obwisa, bo jest wykonana ze słabej stali i nieodpowiednio zabezpieczona to trzeba będzie taką bramę dość szybko wymienić. Nie dość, że trzeba będzie kupić nową bramę i ogrodzenie to jeszcze ponieść koszty demontażu starego i montażu nowego.
Niestety tak jak zawsze – jak coś jest robione na skalę masową, przy założeniu, że cena ma być możliwie jak najniższa i tylko to się liczy to cierpi na tym jakość wyrobu.
Czy w takim razie te bramy rzeczywiście są tańsze?